Zelená re:vize vítá zvolení Matěje Stropnického předsedou Strany zelených

Lednový sjezd Strany zelených se zapisuje mezi průlomové. Zvolili jsme si předsednictvo, v němž poprvé zasedá hned pět nových členů a členek a pouze dva členové předsednictva bývalého. Tuto generační obměnu nejlépe reprezentuje zvolení Matěje Stropnického předsedou Strany zelených a jeho heslo “Svoboda, solidarita, udržitelnost.” Zelení se vydávají na novou cestu. Na cestu, která je má přivést zpět do vrcholné politiky. Buďte u toho!

Zelená re:vize se ztotožňuje s představou o dalším směřování zelené politiky, jak ji ve svém projevu nastínil Matěj Stropnický. Chceme takovou politiku, která nebude pouze hasit požáry, ale také bojovat s příčinami jejich vzniku. Za klíčovou příčinu ekologických a sociálních problémů přitom považujeme stále se zvyšující koncentraci ekonomické moci a obratem i moci politické. Odpovědí na tento trend musí být široká koalice emancipačního a zeleného hnutí zdola.

Monika Horáková (foto: Saša Uhlová)

Monika Horáková (foto: Saša Uhlová)

Nové předsednictvo strany se zároveň stalo tak pestrým, jako je pestrá sama členská základna strany. Jsou v něm zastoupeny také názorové platformy, které vznikly během tvorby nového politického programu. Místo v něm získala i historicky první spolumluvčí levicové platformy Zelená re:vize Monika Horáková, zastupitelka na Praze 2 a iniciátorka dobrovolnické pomoci uprchlicím a uprchlíkům cestujícím za bezpečím přes pražské Hlavní nádraží. V této souvislosti jsou zajímavá slova premiéra Sobotky, že budoucí lídři levice jsou právě mezi těmi, kteří dnes pomáhají uprchlíkům.

Zelená re:vize rovněž vítá přijetí usnesení, které požaduje důraznější boj proti dalšímu prohlubování sociálních rozdílů, a to především zaměřením se na zvyšování minimální mzdy a starobních důchodů a nastavením udržitelné míry progresivního zdanění. Toto usnesení ukazuje, že programové podněty Zelené re:vize padají ve Straně zelených na úrodnou půdu.

Sjezd symbolicky uzavírá loňský nevolební rok. Nyní je nejvyšší čas znovu se naplno vrhnout do politické práce a připravit se na následující roky, ve kterých nás čekají hned několikeré volby. Pokud jste někdy uvažovali, zda se stát součástí zeleného politického proudu, pak je právě teď nejlepší čas se přidat.
Společně můžeme zajistit, aby se Strana zelených odvážněji vyjádřovala ke všem důležitým tématům a nastolovala témata nová. Aby prosazovala sociální a environmentální spravedlnost a udržitelnost, a zároveň byla dostatečně čitelná pro voliče a voličky.

Buďte u toho!

(úvodní foto: Petr Zewlakk Vrabec)