Zelená Re:vize s čerstvou krví

Noví spolumluvčí chtějí zkrátit pracovní týden i pomoci lidem s „postižením“

Novými spolumluvčími Zelené Re:vize byli zvoleni třiatřicetiletá administrativní pracovnice Lucie Hradecká a čtyřiadvacetiletý student Vojtěch Weisbauer. Jejich mandát začal platit ve středu 14. září, počínaje polednem. Ve funkcích vystřídali Rebeku Vadasovou a Pavla Buršíka.

Lucku Zelená Re:vize zaujala především unikátní synergií a spojením zajímavých a aktivních lidí. „A samozřejmě programovými body, které rezonují s mým smýšlením a aktivistickým úsilím,“ dodává. Pro Vojtu je to početné uskupení levicově smýšlejících lidí se silným demokratickým cítěním, kteří se rozhodli, že ideály nejsou to, o co by chtěli přijít. Lucka mimo to, že se snaží posouvat Stranu zelených doleva, působí především v genderové odborné sekci. Vojta se v současné době snaží naplno věnovat kampani do krajských voleb. Oba působí v hlavním města a zároveň pendlují – Lucka má druhou štaci v Semilech, Vojta v Pardubicích.

Až volby skončí, Vojta by se rád vrhnul do prosazování palčivých témat. „Je jich mnoho. Třeba nepodmíněný základní příjem nebo zkrácení pracovního týdne,“ uvádí. Také by rád plno věcí změnil. Vadí mu třeba, že poslanci nedávno schválili ´otrockou práci´, podobnou někdejší „drábkovině“, kterou v minulosti zrušil Ústavní soud. Jedná se o takzvanou veřejnou službu, při které by se lidé v evidenci Úřadu práce stali levnou pracovní silou. I Lucka chce zacílit na vícero témat. „Nejvíce opomíjená mi přijdou práva lidí s ´postižením´,“ říká. Nejen prací a politikou živ je člověk, a tak si oba samozřejmě rádi udělají čas i na koníčky. Mezi ty Vojtovy patří především kultura, mezi Lucčiny feminismus, aktivismus a zevlování v přírodě, včetně parků. Obsáhlejší rozhovor s novými mluvčími Zelené Re:vize přineseme koncem září. (ac)