Připojili se

Oslovil vás tento manifest? Chcete se k němu připojit jako člen(ka) Strany zelených nebo uchazeč(ka) o členství?
Napište nám a přijďte na naše programové debaty – jejich termíny budeme na těchto stránkách zveřejňovat s dostatečným předstihem.

Chcete-li připojit svůj podpis, můžete tak učinit zasláním emailu na info@zelenarevize.cz.

K manifestu se zatím připojili (v abecedním pořadí):

Eliška Beranová, ZO Praha 3
Antonie Bernadová,ZO Olomouc
Věnek Bonuš, ZO Praha 6
Petr Bubela, ZO Praha 1
Lukáš Budín, ZO Praha 5
Monika Bunžová, ZO Praha 3
Pavel Buršík, ZO Brno-západ
Petra Burzová, ZO Plzeň
Radim Cenek, ZO Brno-Jundrov
Andrea Cerqueirová, ZO Praha 21
Bob Čáp, ZO Praha 3
Dagmar Daňková, ZO Otrokovice
Mária Maggie Dokupilová, ZO Praha 5
Jiří Dufka, ZO Brno-střed
Martin Dutkiewič, ZO Brno-východ
Jiří Feryna, ZO Praha 2
Jan Formánek, ZO Praha 3
František Formánek, ZO Praha 3
Milan Fujda, ZO Brno-sever
Helena Ganická, ZO Praha 3
Bohdan Ganický, ZO Praha 3
Eva Gurná, ZO Praha 3
Jiří Guth, ZO Borovany
Anna Gümplová, ZO Praha 2
Petr Hanzlík, ZO Štětí
Filip Hausknecht, ZO Praha 3
Lukáš Haupt, ZO Praha 3
Magdaléna Hejdučková, ZO Ostrava
Karel Helman, ZO Praha 4
Pavel Himl, ZO Praha 5
Tomáš Hirt, ZO Plzeň
Zuzana Hlucháňová-Horká, ZO Praha 3
Zuzana Holakovská, ZO Praha 5
Filip Holzer, ZO Třeboň
Monika Horáková, ZO Praha 2, anketa
Lucie Hradecká, ZO Praha 3, (spolumluvčí platformy)
Klaus Mike Hübner, ZO Jihlava
Ondřej Hudec, ZO Praha 6
Karolína Chloubová, ZO Praha 14
Jan Janoušek, ZO Praha 4
Petra Jelínková, ZO Praha 3
Michael Daniel Jettmar, ZO Praha 2
Pavla Jenková, ZO Praha 3
Vilém Jurek, ZO Bojkovice
Lukáš Kala, ZO Brno střed
Vilém Kerouš, ZO Praha 3
Martin Koláček, ZO Praha 3
Tereza Konrádová, ZO Praha 2
Jakub Končil, ZO Praha 6
Pavel Kraus, ZO Praha 6
Richard Kreml, ZO Kroměříž
Sylvie Křížová, ZO Praha 1
Tatiana Konrádová, ZO Praha 5
Nikol Krejčová, ZO Praha 2
Tomáš Křemen, ZO Praha 2
Jakub Kutílek, ZO Pardubice
Anna Lepšová, ZO Trhové Sviny
Lubomír Lupták, ZO Plzeň
Tomáš Mařík, ZO České Budějovice
Ondřej Mazura, ZO Česká Třebová
Jiří Mertl, ZO Plzeň
Matěj Michalk Žaloudek, ZO Praha 3
Jaroslav Michl, ZO Štětí
Stacy Molozina, ZO Praha 7
Jana Němcová, ZO Praha 5
Věra Nováková, ZO Liberec
David Palán, ZO Chomutov
Petr Pávek, ZO Praha 2
Vendula Pavlicová, Praha 3
Miroslav Pešek, ZO Praha 8
Matěj Petr, ZO Praha 2
Jiří Pilip, ZO Praha 14
Roman Polách, ZO Ostrava
Jakub Polánka, ZO Praha 14
Vít Prokopius, ZO Praha 2
Filip Rameš, ZO Praha 2
Sam Raus, ZO Brno-střed (uchazeč)
František Řezáč, ZO Praha 3
Petr Salamon, ZO Frýdek-Místek
Petr Seiner, ZO Pardubice
Filip Schneider, Mladí zelení, MO Praha
Ondřej Sigmund, Heřmanův Městec
Jan Sládek, ZO Praha 6, anketa
Simon Sloup, ZO Praha 2
Susanne Spurná, ZO Praha 10
Jaroslav Staněk, ZO Aš
Kamila Šeborová, ZO Praha 3
Adam Šenk, ZO Praha 3
Martin Dokupil Škabraha, ZO Olomouc, anketa
Jan Šmíd, ZO Praha 6
Soňa Tichá, ZO Praha 2
Valerie Talacko, ZO Praha 1
Bronislav Tomek, ZO Jindřichův Hradec
Michal Tošner, ZO Praha 3
Ladislav Toušek, ZO Plzeň
Jan Trnka, ZO Praha 3
Michaela Trtíková Vojtková, ZO Praha 8
Vladimír Tupáček, ZO Praha 3
Tomáš Ulrich, ZO Brno – střed
Rebeka Vadasová, ZO Praha 3
Zuzana Vachůnová, ZO Rožnov pod Radhoštěm
Tereza Vandrovcová, ZO Praha 4
Silvestr Vandrovec Špaček, ZO Praha 4
Jakub Vaníček, ZO Jihlava
Václav Vidím, ZO Jílové u Prahy
Filip Vidimský, ZO Praha 4
Sára Drahokoupil Vidímová, ZO Praha 10
Jakub Vávra, ZO Praha 2
Peter Wagner, Praha 3
Vojtěch Weisbauer, ZO Pardubice, (spolumluvčí platformy)
Anna Zádrapová, ZO Praha 6
Lucia Zachariášová, ZO Praha 3
Jaroslav Zajíc, ZO Olešnice u Turnova
Jan Zindulka, ZO Ostrava
Tereza Zvolská, ZO Praha 9

32 komentářů: „Připojili se“

  1. Moniko, teď nevím, zda je tečka dostatečným vyjádřením souhlasu s manifestem… Mohu poprosit o rozvedení? 🙂

 1. Ta vize se mi velmi líbí. Myslím si, že by bylo dobré (třeba časem) umožnit formu podpory a zapojení i pro jiná občanská sdružení a iniciativy i ty jednotlivce, kteří z různých důvodů nejsou a nechtějí být členy SZ.

 2. Základ je prima, děkuji, tvůrcům, že se do vize pro SZ pustili. Hovořila jsem s pár lidmi, hlavní osa je velmi dobrá. Jen nám není jasné, proč se zdůrazňuje „levicová“ (platforma) a asi v jednom slově „boj“. Domnívám se, že ze samotného významu nastíněných bodů je naprosto jasné směřování všeobecně lidské a pro lidi, které se může vyjádřit slovem „levicové“. Bohužel mnohé zkratky se historicky často zprofanovaly a zneužily, dostaly jiný obsah a v současnosti se přežívají a stávají se přinejmenším zbytečnými. A navíc evokují své nedobré obsahy pro lidi, kteří si něco pamatují. Domnívám se, že mnoho lidí slovo „levice, levicový“ asi odrazuje. Sama cítím při vyslovení slov levice, levicový mrazení v zádech, i když s naprostou většinou vašich bodů mohu bez problému souhlasit. Další slabost ve mne vzbuzuje slovo boj – (ten jde ruku v ruce s nálepkou levice). Jistě jsou jiné formy, jak něčeho dosáhnout i bez „boje“, a to zejména prací.
  Ještě k závěrečným třem bodům. Snad by bylo možné nadřadit bod 3 nad body 1 a 2, protože při plném respektu k obsahu bodu 3, body 1 a 2 zcela logicky z postoje vyplývají. V tom je také, domnívám se, hlavní krédo Strany zelených.
  S tezemi v manifestu souhlasím s určitými výhradami. Stavím se k tomu postoji, že je třeba žít v respektu (ohleduplnosti) a odpovědnosti (responsibility) k Zemi a k jejím známým a neznámým detailům (Země jako zkratka za veškeré entity, které ji naplňují a jsou nositelkami života (voda, země, vzduch, suroviny), včetně možností přesahu do nezbytné emotivní a duchovní sféry). Pokud opomeneme kteroukoli úroveň, život nebude, any základní fyzický ani smysluplný.
  Proto bych navrhovala, aby jednotlivé body ve výsledné podobě byly prezentovány v určité logické hierarchii, kde by duchovní závazky, emotivní a fyzické potřeby navazovaly a střetával se. Potom právě ve střetu jednotlivých úrovní potřeb se mohou objevit otázky, kterými je také třeba se zabývat. Tyto střety mohou být i pojítkem s potenciálními partnery (např. alternativní skupiny a církve – Zde v diskusi zmiňuje zvážení možnosti připojit i jiné skupiny lidí pan Tomáš Fiala).
  Je mi jasné, že body manifetu musejí být jasné, jednoduché a čitelné, aby oslovily co nejvíce lidí. Možná by se mohlo podařit je porovnat do určité hierarchie a návazností, aby vytvořily i určitou síť, ve které se budou držet pohromadě a celý systém vize by mohl být pružnější (dovoluji si zmínit potřebu pro trvání v čase a proměn podmínek – vlastnosti resistence a resilience společneství, které je spíš aplikováno na přírodní systémy).

  Pokud mohu, připojuji se se souhlasem, podporou a podpisem:

  Anna Lepšová
  ZO Trhové Sviny

  1. Děkuji za váš názor. Vyjádřil bych se za sebe k té levici.
   Souhlasím s vámi, že toto označení je zprofanované a zneužité. Toto se ale nestalo žádným přirozeným (nic takového v politice ani neexistuje), ale změnou politického diskursu na níž se podepsala nejvíce neoliberální doktrína u nás okořeněná svazáckým antikomunismem (který bohužel legitimizoval např. i Havel). Pro stoupence levicové politiky by to však neměl být důvod svou pozici opustit a přestat bránit (např. tím, že bude levici jako obecnější princip rekontextualizovat). Ba co víc, ve světle selhání pravicových dogmat, které postupně od přelomu 70./80. let převládly a staly se mainstreamem (např. i socdem), je potřeba aby se nabídla řešení z opačného politického tábora.

 3. I mne dneska napadlo, že bych za šťastnější název považoval třeba „sociální platforma“ nebo něco takového. Vím, že levice a pravice jsou zavedené pojmy v politice, ale pojem levice si řada lidí možná stále ještě spojuje s obdobím socialistického režimu s vládou jedné strany, jejíž vedoucí úloha byla (jestli se nemýlím) dokonce zakotvena v Ústavě. Kromě toho, opakem levice je pravice, což pro mnohé možná nezní tak varovně jako slovo asociální (opak sociálního).
  A místo slova „boj“ bych preferoval například „úsilí“.
  Chápu, že řady věcí nelze dosáhnout bez občasné konfrontace a někdy i bez boje. Ale na druhou stranu jsem přesvědčen, že jedinou spolehlivou cestou vedoucí k dobré reakci na všechny (nejen ekologické) výzvy současnosti je co nejširší spolupráce (i když to není vždy jednoduché). Pokud má člověk něco manuálně složitějšího udělat, musí obě ruce (levá i pravá) plně spolupracovat, nikoli soutěžit, která by to zvládla lépe nebo se dokonce přetlačovat.

  1. Souhlasím, že slovo levice vyvolává u řady lidí negativní asociace, což je dáno dědictvím minulého režimu. Naše přihlášení se k levici ale beru i tak, že chceme to dědictví překonávat a přispět k tomu, aby levice byla vnímána věcně a konstruktivně, abychom se postupně osvobozovali od toho dědictví. Záleží nakonec na tom, kdo tu levici reprezentuje, a my ji chceme reprezentovat jinak než nostalgici po minulém režimu. Jako cestu vpřed, ne zpět. A ve srovnání se slovem sociální má slovo levicový navíc tu výhodu, že odkazuje nejen k jednomu, byť významnému aspektu politiky, ale taky k tomu, že v politice nejde jen o konkrétní řešení, ale i o nějaký světový názor nebo celkový ideový rámec, který je pro nás důležitý neméně než ty jednotlivé body, jejichž prosazováním se projevuje.

  2. Tomáši, o názvu se vedla vleklá debata a určitým ústupkem je, že název nezní Zelená levice. Pro mnoho lidí, vč. mě, je důležitým aspektem této iniciativy rehabilitace levice v politickém diskursu.
   Za mě: Vyjdeme-li z toho, že ve společnosti se prosazují různé zájmy, přesněji zájmy různých subjektů, tak metafroa spoluprcující levice a pravice padá, neboť je nespojuje společný cíl.

 4. S některými navrženými body tak úplně nesouhlasím, ne proto, že bych je pokládal za špatné, ale proto, že je pokládám za dlouhodobě neudržitelné (např. právo na přístup k internetu). Ale jinak podepisuji.

  1. Děkujeme za podporu. Diskuse nad navrženými body právě začíná, takže si můžeme projít co a za jakých podmínek je udržitelné.
   Nicméně ještě vás poprosím o informaci, jaké ZO jste členem.
   Děkuji

 5. Vážení a milí zelení,

  jsem velmi rád, že českým zeleným jde konečně o nějakou širší programovou a ideovou vizi. O nějaký ten světonázor. Myslím, že k tomu, aby Strana zelených podchytila významnou voličů, musí se přestat bát, přihlásit se k moderní levici, která je i jinde ve světě zeleným vlastní. Středovost se moc nevyplácí a pro mnohé je i nečitelná. Ať vám tedy srdce bije správně, tedy nalevo. Síla a vyspělost národa, každého společenství se má měřit na údělu těch slabších a nikoliv jenom podle makroekonomických ukazatelů. Buďte stranou hájící postmateriální prostor, sociální a veřejný sektor a lidského tvořivého ducha.

  1. Děkujeme za povzbuzení, pane Horáčku! Uděláme vše proto, abychom naděje lidí, jako jste Vy, nezklamali, získali si jejich důvěru a některé z nich pak třeba i přivedli do našich řad…

 6. Zdravím, měl bych zájem o podpis manifestu Levicové platformy SZ – a v brzké budoucnosti snad i její převažující orientace – Zelená re:vize (ZR). Stačí to tím způsobem anebo je potřebí nějakých dalších kroků?
  Na odezvu se těší
  PAVEL „P“ KRÁL, člen SZ (tehdejší ZO Písek) v období 2008-09
  GSM: 731 274 693.

  1. Děkujeme za podporu! Zvažujete znovu vstup do SZ? V signatářském seznamu jsou členové, členky, zájemci a zájemkyně o členství v SZ. Setkání Zelené revize jsou veřejná, ať už se jedná o programové debaty či volejbal, který plánujeme na tuto neděli (viz úvodní strana webu Zelené revize). Rádi vás uvidíme, i když se rozhodnete v signatářském seznamu zatím nebýt.

 7. Ahoj! Rada by som sa k signatárkam a signatárom pridala a celý re:vizní proces aktívne podporila. Maggie ZO Praha 5

Zanechte komentář