Rozpracování programového požadavku

Úvodní stránka Diskusní fórum Programová práce Bydlení Rozpracování programového požadavku

Zvolené téma obsahuje celkem 0 odpovědí. Do diskuze (1 diskutujícího) se naposledy zapojil uživatel Profilový obrázek Bob Čáp a poslední změna proběhla před 4 roky, 7 měsíci.

Prohlížíte 1 příspěvek (celkem z 1)
 • Autor
  Příspěvky
 • #527

  Warning: Missing argument 2 for wpdb::prepare(), called in /data/web/virtuals/93781/virtual/www/wp-content/plugins/bbpress-post-ratings/plugin.php on line 147 and defined in /data/web/virtuals/93781/virtual/www/wp-includes/wp-db.php on line 1292
  Profilový obrázek
  Bob Čáp
  Správce
  0p

  Vize: ČR je země, kde se nikdo nemusí bát, že nedobrovolně skončí na ulici. ČR je země, kde právo bydlet si nikdo nemusí zasloužit, je to stejné lidské právo jako to na důstojný život. ČR je země, kde politika bydlení není jen lepením děr trhu, ale jedním ze základních pilířů sociální politiky. ČR je země, kde obce koncepčně a udržitelně hospodaří s bytovým fondem, nikoliv se jej živelně zbavují. ČR je země, kde se nikdo nestydí bydlet v nájemním bydlení a kde požádat o podporu bydlení v nouzi není stigmatizováno tak, že to žene občany na ruku lichvářům a jiným “obchodníkům” s chudobou. ČR je země, kde se programově rozvíjí sektor neziskového bydlení a kolektivní formy výstavby.

  Politika:

  1.Bydlení je ústavní právo

  Bydlení není jen soukromým statkem, soukromou odpovědností. Proto k těm, kteří mají s jeho zajištěním problém musí stát a obce pomoci. A to nejlépe bezpodmínečně. SZ dává přednost přístupu, dle kterého je přední zajistit občanům důstojné bydlení, před přístupem, který během několika let postupně nechá klienta projít různými formami bydlení, než si zaslouží bydlení kvalitní.

  2.Bez politiky bydlení není sociální politiky

  Bytový fond tvoří jedno z nejdůležitějších a nejcennějších veřejných bohatství. Zároveň je strategie zajištění bydlení jedním z nejzásadnějších rozhodnutí občanů. Dosavadní přílišný důraz na zajištění vlastnického bydlení, i za cenu rizikových hypoték, považujeme za neudržitelný. Proto podporujeme programy zaměřené na podporu kvalitních obecních bytových fondů s preferencí bydlení nájemního. Podporujeme diverzifikovaný bytový fond, odmítáme prostorovou koncentraci chudoby. Podporujeme programy spojující bydlení a sociální politiku (podpora mladých rodin, strategických profesí).

  3.Bez koncepce nelze udržitelně hospodařit

  Doposud je hospodaření s bydlením redukováno na privatizaci obecních bytových fondů a státní podporu výstavby či půjček na bydlení – to vše často v živelné a nezdůvodněné formě. Příkladem je mizející bytový fond obcí a nepoměrně větší státní podpora vlastnickému bydlení. Proto nepodporujeme pokračování v privatizaci obecního bydlení, možné jsou jen koncepčně zdůvodněné kroky. Stát by měl po obcích vyžadovat dlouhodobé koncepce hospodaření s bytovým fondem a zároveň nabízet podporu při jejich přípravě a realizaci. Dosavadní rozptýlenost podpory dostupnosti bydlení mezi několik ministerstev a úřadů by měla být nahrazena jednotným pracovištěm s tendencí decentralizovat většiny rozhodování na obce (alokace příspěvků na bydlení). Stát má být v bydlení oporou, nikoliv nařizovatelem. Oporou může být i daní jasných pravidel jednání mezi obcí a developery tak, aby část nového bydlení mohla být alokována pro obecní potřeby.

  4.Vlastnické bydlení není jediná alternativa

  Strana zelených považuje za naplnění ideje udržitelnosti a diverzity podporu kolektivních strategii zajištění bydlení, jako je tzv. cohousing či družstevní bydlení. Tyto formy navazují na prvorepublikové tradice družstevní výstavby a zároveň na současné světové trendy (společné bydlení seniorů).

  5.Reforma odvodů z nemovitostí

  Obce bohužel ztratily možnost budovat udržitelný bytový fond nekoncepční privatizací. Nestalo se, že by se peníze získané prodeji vracely na podporu rozvoje rovnoměrného bytového fondu. Zároveň máme jedny z nejnižších odvodů z nemovitostí na světě. Navrhujeme zvýšení těchto odvodů pod podmínkou, že takto vzniklé prostředky půjdou především obcím, které je budou alokovat na politiku bydlení. Budeme usilovat o zdanění krátkodobých spekulací na trhu s nemovitostmi.

  • Téma bylo upraveno před 4 roky, 7 měsíci uživatelem Profilový obrázek Bob Čáp.
Prohlížíte 1 příspěvek (celkem z 1)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.