Rozpracování programového požadavku

Úvodní stránka Diskusní fórum Programová práce Duševní vlastnictví Rozpracování programového požadavku

Zvolené téma obsahuje celkem 0 odpovědí. Do diskuze (1 diskutujícího) se naposledy zapojil uživatel Profilový obrázek Bob Čáp a poslední změna proběhla před 4 roky, 4 měsíci.

Prohlížíte 1 příspěvek (celkem z 1)
 • Autor
  Příspěvky
 • #578

  Warning: Missing argument 2 for wpdb::prepare(), called in /data/web/virtuals/93781/virtual/www/wp-content/plugins/bbpress-post-ratings/plugin.php on line 147 and defined in /data/web/virtuals/93781/virtual/www/wp-includes/wp-db.php on line 1292
  Profilový obrázek
  Bob Čáp
  Správce
  0p

  Reforma užívání duševních statků

  Autorské právo má dvě základní složky: právo osobnostní (právo rozhodnout o zveřejnění, právo na uvedení autorství, právo na nezasahování do díla) a právo majetkové. Autorské právo majetkové je státem zajištěný monopol na vydávání, kopírování a další šíření díla. Monopoly jsou přijatelné tehdy, když slouží veřejnému zájmu a obvyklé zdůvodnění autorského monopolu je, že motivuje k tvorbě, která představuje přínos pro společnost.

  Dnes je v ČR a EU autorský monopol chráněn po dobu 70 let od smrti autora/autorky díla. Ochrana tohoto monopolu je zakotvena i v mezinárodní tzv. Bernské úmluvě (vyhláška 133/1980), která jeho ochranu stanovuje na minimálně smrt+50 let. Ochrana autorského monopolu však s sebou nenese jen motivaci pro tvůrce/tvůrkyně – existují dnes stovky tisíc děl, u nichž je autorský monopol po smrti autorů či autorek formálně chráněn, i když se už nikomu komerčně nevyplácí je vydávat a za úplatu šířit. Zároveň je ale není možné šířit volně, a tato díla jsou proto nedostupná. Tím veřejnost přichází o velkou část potenciálního přínosu z těchto autorských děl.

  Reforma autorského monopolu tedy musí směřovat k maximalizaci veřejného užitku, tedy zachování motivace pro autor(k)y spolu se včasnou a snadnou dostupností děl pro veřejnost. Domníváme se, že rozumnou dobou ochrany autorského monopolu je 20 let po vzniku díla, tedy doba shodná s ochranou průmyslových patentů. Možnost výhradně využívat své dílo komerčně či jinak po dobu 20 let poskytne dostatečnou motivaci autorům a autorkám a zároveň po 20 letech bude dílo volně přístupné všem pro poučení, pobavení či novou tvorbu.

  Zároveň by se měla aplikovat zvláštní pravidla na díla vytvořená z veřejných prostředků zejména v rámci výzkumné činnosti. Výsledky tvůrčí práce financované z veřejných grantů či v rámci institucí financovaných z veřejných rozpočtů musí být dány veřejnosti k dispozici bez omezení. Nástrojem k tomuto cíli, který budeme prosazovat, je zahrnutí podmínky publikace výsledků výzkumu v režimu Open Access (volně dostupná publikace) ve všech schématech financování výzkumu a podobné tvůrčí činnosti.

Prohlížíte 1 příspěvek (celkem z 1)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.